Domain Whois Sorgulama

Your IP address is 78.171.131.153

Alan adı (Domain) Whois bilgisi nedir?

alan adı (domain) tescil sırasında, alan adı (domain) tescil hak sahibine, ödeme yetkilisi, teknik yetkilisine ait bilgilerin belirtilmesi gerekmektedir. İlgili kayıtlar tescil anında alan adı (domain) yazmanı aracılığı ile alan adı (domain) kayıt firmasına (örnek: .com/.net/.org uzantılı alan adı (domain) için VeriSign firması) iletilir. İletilen bu bilgiler/veriler; Ad, Soyad, Telefon, Adres, e-mail bilgileridir. Bu bilgilerin tümüne whois bilgisi denir. Alan adı (domain) tescil hak sahibi ve diğer yetkilere ait iletişim bilgileri ve alan adı (domain) bilgisinin başlangıç ve bitiş tarihlerini içerir.

Alan Adı (Domain) Whois sorgulama nasıl çalışır?

Alan Adı (Domain) Whois yada Domain whois sorgulama olarak nitelendirilen işlem, alan adı (domain) tescil anında belirtilen iletişim bilgilerini sorgulama işlemidir. Whois sorgulama işlemi yetkilendirilmiş ip adresleri üzerinden ilgili alan adı (domain) kayıt firmasının whois server/sunucularına sorgulama yapılarak öğrenilir veya alan adı (domain) yetkili yazman olmanız durumunda teknik yeterlilikler kapsamında yetkili yazmana özel kayıt etmiş olduğu alan adı/larına (domain) özel whois bilgisini barındırır ve sorgulama işlemlerinde bu sunucular görev yapmaktadır

Alan Adı (Domain) Gizli whois kaydı/bilgisi nedir?

Alan adı (domain) tescil sırasında belirtilen iletişim bilgilerinin, olası güvenlik zafiyetine neden olmaması, spam mail için kullanılmaması vb. nedenlerle tescil sahibine ait iletişim bilgilerinin gizlenmesi işlemlerine whois gizleme, whois protection denir.

Whois gizleme, whois protection servis hizmetine sahip alan adı/ların (domain) asıl tescil sahiplerine ilişkin bilgilerin yerine firma bazlı farklılık göstermekle birlikte whois gizleme yada whois protection hizmeti alınan firmanın belirlediği iletişim bilgileri erişilebilir hale getirilmektedir. Bu sayede alan adı (domain) asıl tescil ettiren sahiplerine ilişkin bilgileri gizlenmiş veya korunmuş olmaktadır. Whois gizleme veya whois protection hizmeti almış alan adı (Domain) asıl tescil sahiplerine, whois sorgulama/query yapıldığında ortaya çıkan sonuçta belirtilen bilgiler kullanılarak iletişim kurulabilmektedir.

Alan adı (domain) whois gizleme veya whois protection hizmeti veren her şirket ICAAN kuralları gereği, yapılan her talebi alan adı (domain) asıl tescil sahiplerine iletmekle yükümlüdür. Yükümlülük gereği alan adı (domain) tescil sırasında belirtilen bilgiler esas alınması sebebiyle, yapılan her talep alan adı (domain) tescil sırasında belirtilen iletişim bilgilerine iletilmektedir. Bu nedenle iletişim bilgilerinin doğruluğu, erişilebilirliği, güncelliği alan adı (domain) tescil sahibinin sorumluluğundadır.

Whois Gizleme / Whois Protection

publicNic.com müşterileri, dünyanın en büyük alan adı (domain) yazmanları ile iş birliktelikleri çerçevesinde whois gizleme/whois protection hizmetini kullanabilmektedir.

Whois Doğrulama / Whois Verification

publicNic.com müşterileri, hesaplarına yeni kontak bilgisi eklediğinde otomatik olarak ücretsiz doğrulama işlemi gerçekleştirmektedir. Bu kapsamda da whois gizleme / whois protection hizmetinden yararlanıldığında güncel ve doğrulanmış iletişim bilgileri ile sürekli iletişimde olunmaktadır.

Whois Güvenliği / Whois Security

publicNic.com müşterileri, Alan adı (domain) tescil sahiplerinin güvenliğini arttırmak için, iletişim bilgisi güncelleme işlemlerinde mutlaka daha öncede doğrulama işleminden geçmiş hesaplarla yapabilmektedir. Doğrulanmış hesap erişim yetkisi olan tescil sahipleri yeni bir iletişim bilgisi eklenmesi/güncellemesi durumunda yeni iletişim bilgisi tekrar doğrulama işleminden geçtikten sonra whois bilgilerine yansıtılmaktadır. Bu tür süreçlerle alan adı (domain) tescil sahipleri sahiplik bilgileri güvenliği arttırılmış ortamlarda saklanmaktadır.

Powered by WHMCompleteSolution