Domain Transfer süreci ne kadar sürmektedir?

Domain transfer işlemleri (.COM , .NET, .INFO, .ORG, .BİZ , .TV) uzantılar için  ortalama 7 gün içerisinde tamamlanmaktadır. Bu süreç ICANN tarafından belirlenmiş olan standart bir süreçtir. 
Önemli hatırlatma: Transfer sürecinde taşımak istediğiniz firma ile domain sahibinin transfer talimatlarını (gelen e-postaları) onaylanması durumunda geçerlidir.

Domainin transfer edebilmek için en az aşağıdaki koşulların sağlanması gereklidir. 

 • Alan adı tescil edildikten sonra en az 90 gün geçmiş olmalı ve bitiş süresine enaz 20 günden fazla zaman kalmış olmalıdır. Bu iki süre arasında domaininizi transfer işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Süre kontrolü için Domain sahiplik bilgi ( Whois) sorgusu ile bu şartın doğruluğunu kontrol edebilirsiniz.
 • Domainin barındırılıdığı/kayıtlı olduğu firma ile finansal bir sorunun olmaması,
 • İdari yetkili (Admin Contact) mailinin erişilebilir durumda olması, (Domain transfer işleminde Admin Contact'a transfer onay mailleri gelecek)
 • Domain transfer kilidinin kapalı olması,
 • Domainin statüsünün "active" olması. (bekleme, silinme durumlarının olmaması)
 • Alan adının transfer şifresini (authorization code, epp code, vs.) sahip olunmalı. Transfer şifresine taşımak istediğiniz kayıt firmasından istenmeli veya kullanıcı kontrol panellerinden (firma bazlı farklılıklar yaşanabilir) alabilirsiniz.

Transfer İle İlgili Önemli Notlar

 • Alan Adınızın tescil eden firmasını www.publicnic.com olarak transfer ettiğinizde Tescil Süreniz 1 Yıl uzayacaktır.
 • Domaininizi transfer etmek ile Tescil Süresinin bitimini 1 yıl uzatmış olacaksınız ve bunun için sadece 1 yıl tescil ücreti ödeyeceksiniz.

ÖNEMLİ: Eğer Domaininiz tescil süresi bitmemiş ve eski tescil eden firma aracılığı ile Tescil Süresini uzatmış iseniz ; Tescil tarihininin bitiminden önceki 45 gün içinde Transfer işlemini önermiyoruz. Aksi takdirde 1 Yıl tescil süre uzatımı gerçekleşmiyecek ve eski tescil eden firmaya ödenen yenileme ücretlerini kaybedeceksiniz.

Aşağıdaki durumlarda domain transferi gerçekleşmez ve ödeme iadesi yapılmaz:

 • İdari Yetkili e-mail adresine gönderilen maili yanıtlanmaması, yanlış veya geç yanıtlanması
 • domain kayıtlı olduğu firmanın transfer işlemini yapmayı reddetmesi.
 • Başvuru yaptığınız domain transfere uygun olmaması.

7 günlük bu süreç, domain transfer koşullarına uygun olduğu durumlar için geçerlidir. Domaininiz transfer koşullarına uygun değil ise, kilidi kaldırmak, doğru transfer şifresini ögrenmek ya da yenileme süreçlerini beklemek vb. durumlarda transfer işlemleri 7 günden fazla sürmektedir.

Transfer siparişi geçtiginiz tarihin bir önemi bulunmamakla birlikte, transfer işlemi her yeni tekrarlanışında bu 7 günlük süreç yeniden başlayacaktır. Örnek: Eğer domaininizin transfer şifresi doğru fakat üzerinde kilit var ve transfer başlangıç sipariş tarihiniz 01.01.2018 olduğunu varsayarsak, domainin kilidini 01.01.2018 de kaldırdığınız taktirde transfer işleminiz 01.01.2018 tarihini takip eden 7 günde tamamlanacaktır.

Domaininiz üzerinde Transfer Kilidi yok ve tüm şartlar uygun ise, trasnfer başlattığınız tarihten itibaren 7 gün içinde işleminiz gerçekleşecektir.

NOT : Hiç bir şekilde transfer için ödenen ücret iade edilmez. Ancak transfer işlemi gerçekleşmezse ödenen ücret başka bir işlem için kullanılabilir.

          Domaininizi publicnic.com ten transfer etmek istiyorsanız Domain şifresini (secret) publicnic.com panelinizden Domainlerim kısmından detaylı yönetim bölümünden ulaşabilirsiniz.

.TR domainlerin transfer işlemleri evrakla yapıldığından dolayı uygun evrak gönderimi doğrultusunda transfer işlemi .TR yönetiminin yoğunluguna bağlı olarak 2 iş günü içerisinde gerçekleşmektedir. Evrak gönderimi olmadığında süreç maalesef başlatılamamaktadır.

Ülke uzantılarında  (.TC, .RU, .ES, vb.)  transfer işlemi tarafımızca sağlanmamakta olup, sadece kayıt işlemi yapılmaktadır.  (Ülke uzantıları (CCTLD) domain transfer koşulları da GTLD domain transfer koşulları ile aynıdır.)

Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?

 Bu dökümanı yazdır

Also Read

Whois kayıtlarını nasıl değiştirebilirim?

Hosting ve barındırma alanında Whois: Domain (Alan Adı) tescil sahibinin kayıt esnasında verdiği...

Whois Bilgilerimi nasıl gizli yapabilirim?

Whois Bilgilerimi Nasıl Gizleyebilirim? PublicNic.com Domain (Alan Adı) tescil hizmetleri whois...

Powered by WHMCompleteSolution