WordPress SSL Yükleme Nasıl Yapılır?

WordPress SSL yüklemenin nasıl yapılacağına ve ortaya çıkabilecek sorunların çözümünü anlatacağız.

http nedir: “Hyper Text Transfer Protocol” ün kısaltması ve internetin ortaya çıkması ile hayat bulmuş bir iletişim ve İnternet ortamında yayınlanmakta olan web sitelerine erişim için kullanılan iletişim protokolü.

Ancak 2000’li yılların başından itibaren özellikle e-ticaret ve iletişimin artmasıyla güvenlik sorunları ortaya çıkmıştır. Bu sorunun giderilmesi ve diğer iletişim kanallarının da güvenli olması için adına internet ve yerel iletişimde kullanılan birçok protokolün (http, ftp, email,  vb.) güvenliği arttırmak amacıyla SSL sertifikaları kullanılmaktadır.  Ayrıca üreticiler tarafında da kullanıcıların internet deneyimini olumlu yönde etkilemesi için altyapı ve teknoloji değişikliklerine gitmektedirler. Arama motoru üreticileri tarafında da kullanıcına önerdikleri web sayfaları yada yönlendirdikleri hatta görüntüledikleri web sayfalarının güvenli olup olmadığı konusunda uyarılar vererek kullanıcıyı bilgilendirmekte ve olası zafiyetleri bu yöntemle azaltılması amaçlanmaktadır.

Gelelim, yayınlamakta olduğumuz WordPress web sitemizin kullanıcılar tarafından erişildiğinde, kullandıkları görüntüleme yazılımı (browser) üzerindeki adres çubuğunda Güvensiz olarak uyarı ile karşılaşmaması ve Güvenli olarak görüntülemesi için neler yapmamız gerekiyor onu paylaşayım.

İşemin nasıl yapılacağını anlatmadan önce, WordPress web sitenizin HTTPS olarak çalışabilmesi için SSL sertifikasına sahip olmanız gerekmektedir. Bu noktada 2 seçenek karşımıza çıkıyor.

Seçenek 1: Kurumsal firmalar tarafından üretilen ve ücretli olarak satışa sunulmuş olan Comodo, Symantec, vb. firmaların ürünleri bulunmaktadır.

Seçenek 2: HTTPS veya SSL ile kullanıcı deneyimini arttırmak amacıyla kar amacı gütmeyen kuruluşular tarafından süreli ve ÜCRETSİZ olarak SSL sertifikasına sahip olabilirsiniz.

Ancak burada önemli bir detay, Hosting firmaları SSL satışı sağlayabilmek adına altyapılarında ÜCRETSİZ SSL sertifikası hizmeti sağlamıyorlar. (Her firma için aynı durum söz konusu değildir).

publicNic.com olarak, tüm Hosting paketlerimizde ÜCRETSİZ SSL sertifikası sağlayarak kullanıcılarımızın konforunu arttırmayı amaçlıyoruz.

WordPress web sitenizin SSL sayesinde HTTPS ile açılması için aşağıdaki adımları uygulamanız yeterli olacaktır.

WordPress yönetim arayüzden;

  1. Ayarlar > Genel seçiyoruz.
WordPress Ayarlar Genel

Yukarıdaki ekran ile karşılaşacaksınız.

WordPress adresi (URL) alanında http ile başlayan web sitenizin adını göreceksiniz.

Hemen altında da Site adresi (URL) alınanda da yine http ile bağlayan web sitenizin adını göreceksiniz.

Bu iki alanda bulunan ve http ile bağlayan alanları https olarak değiştirmeniz durumunda WordPress web siteniz eğer web Hosting altyapınız wordpress için optimize edilmiş ise otomatik olarak https ile erişilebilir hale gelmeli.

WordPress Ayarlar Genel

Değişiklikleri gerçekleştirdikten ve kaydet dedikten sonra ekranınızdaki değiştirdiğiniz alanlar https ile bağlandığını göreceksiniz.

Artık WordPress web sitenize erişen kullanıcıların browser adres çubuğunda “Güvenli” ve yeşil olarak gözüktüğünü görecekler.

Ancak bazı durumlarda yukarıda aktardığımız işlemleri yaptığınız halde olmayan durumlarla karşılaşabilirsiniz. Yada WordPress web sitenizi yaparken kullandığınız buton/link vb. alanlardaki http ile başlayan yerlerde olabilir ve bu durumda da web sitenizi kullanan kullanıcılar uyarı ile karşılaşacaklardır. Bunun en kısa yolu eklenti kullanmak. Really Simple SSL eklentisini kullanarak web sitenizin içerisindeki http linklerini otomatik olarak https olarak değiştirilmesini sağlayabilirsiniz.

Eklentiyi kurduktan sonra, Ayarlar > SSL ekranına ulaşarak aşağıda örneğini paylaştığımız ekrandaki gibi ayarlayarak WordPress web sitenizi https ile sorunsuz çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Really Simple SSL Settings