Subdomain(Alt Alan Adı) Nedir?

Subdomain(Alt Alan Adı) Nedir?

Subdomain (alt alan adları),  yukarıdaki şekilde de görüldüğü gibi; root (alan adı) domain altına tanımlanan, her biri birbirinden farklı bağımsız alt alan adlarıdır. Günümüzde en yaygın kullanılan subdomain ise; “wiki, blog, forum” dur. publicNic olarak örnek olması adına, publicNic web sitesi ana domaini  publicnic.com, bulut sitesi ise alt alan adı;  bulut.publicnic.com olarak yayınlanmaktadır.

Subdomain’ler bağımsız bir alan adı gibi çalışır ve oluşturulan her bir subdomain’in ayrı FTP klasörü vardır. Oluşturulan subdomain’de yayınlanmak istenen site veya içerikler, ilgili subdomain klasörüne yüklenir. Alt alan adı denildiğinde aklımıza sadece bulut sayfaları değil, wiki, forum sayfaları da gelebilir.

Farklı bir örnek; çok şubeli bir firma ya farklı ülke yada illerde bayiliğiniz varsa,  ülkeler veya iller için de subdomain oluşturarak erişimleri kategorize etmiş olursunuz. Örnekleri çoğaltırsak, firmanın farklı sektörlerdeki hizmetlerini ayırarak bağımsız hizmetleriniz için gruplandırmak için ayrı siteler oluşturabilirsiniz. Farklı sektörler için bağımsız satış siteleriniz olabilir. Örneğin; bilişim, inşaat, mobilya ürünleri, vb. olarak çoğaltılabilir. Her bir hizmet grubu satış sitesi için “bilisim.alanadi.com”“mobilya.alanadi.com”,”inşaat.alanadi.com” gibi subdomain’ler açarak her bir alan adını farklı hizmetlerinize ait içerikleri ekleyebilirsiniz.

Subdomain Nasıl Oluşturulur?

Subdomain oluşturmak için öncelikle bir web hosting’e ihtiyaç duyulmaktadır. Subdomain ekleme/silme işlemleri web hosting yönetim panelinden oluşturulmaktadır. Ancak sadece alan adı alıp, hosting satın almadığınız durumlarda subdomain oluşturamazsınız. publicNic olarak, web Hosting paketlerinde subdomain (alt alan adı) oluşturma özelliklerini tanımlanmıştır. Genel olarak; web Hosting paketlerinin özelliklerine göre subdomain tanımlanabilmektedir. Ayrıcalıklı ve fiyat/performans olarak sektördeki en uygun hizmetler arasında müşterilerimize sunulmuş olan “Ultimate Hosting” yani Herşey SINIRSIZ paket içerisinde, sınırsız web sitesi ve sınırsız subdomain oluşturma imkanına sahip olabilirsiniz. Basic, Plus ve Professional Hosting paketlerinden herhangi birini aldığınızda, hosting yönetim paneli olarak cPanel ve Plesk  kontrol panelleri sunulmaktadır. Kontrol panellerini kullanarak, alt alan adlarınızı tanımlayabilirsiniz.

cPanel’de Subdomain Oluşturmak

cPanel’e  giriş yaptıktan sonra “Etki Alanları” bölümünde “Alt Etki Alanları” linki bulunmaktadır. Bu alanı kullanarak alt taraftaki bulunan ekrana ulaşabilirsiniz.

“Alt Etki Alanı” kısmına oluşturmak istediğiniz alt alan adını, domain uzantısını eklemeden ve herhangi bir boşluk bırakmadan yazmanız gerekmektedir.

cPanel’de Etki Alanı olarak, size hangi domain için subdomain oluşturmak istediğiniz sorulmaktadır. Bu alanda hosting’inize kayıtlı birden fazla domain olduğunda, tüm kayıtlı alan adlarınız listelenir. Seçiminizi yaptıktan sonra, “Oluştur” butonuna kullanabilirsiniz.

Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra, bu domain için arka planda otomatik olarak DNS kayıtlarınız ve FTP erişim tanımları yapılmaktadır.

Plesk’de Subdomain Oluşturmak

Plesk panelinize giriş yaptıktan sonra, ekranın sol üst bölgesindeki alan adınızın bulunduğu satırın üzerindeki “Alt Etki Alanı Ekle” butonunu kullanarak alt taraftaki ekrana ulaşabilirsiniz.

Alt Alan Adı kısmına, oluşturmak istediğiniz subdomain’i  domain uzantısı eklemeden ve herhangi bir boşluk bırakmadan yazabilirsiniz. Plesk panelde “Üst Alan Adı” olarak size, hangi domain için subdomain oluşturacağınızı sormaktadır. Bu alanda hosting’inize kayıtlı birden fazla domain varsa, tüm kayıtlı alan adlarınız listelenir. Seçiminizi tamamladıktan sonra “Tamam” butonunu kullanabilirsiniz.

Subdomain oluşturduktan sonra bu domain için arka planda otomatik olarak DNS kayıtları ve FTP erişimleri oluşturulmaktadır.

 Subdomain oluşturuk, Nasıl Kullanacağız?

Alt alan adınızı, dilerseniz ana FTP’den bağlanarak kullanmaya başlayabilirsiniz. Hosting hizmetinizin FTP alanına bağlandığınızda, ana dizinde yer alan web sitenizin dosyaları ile birlikte oluşturduğunuz subdomain’lere ait tüm klasörleri de görüntüleyebilirsiniz. Bu işleme ek olarak dilerseniz, oluşturduğunuz subdomain için FTP hesaplarından harici olarak sadece o alt alan adına ait ayrı bir FTP bilgisi oluşturabilirsiniz. Bu sayede alt alan adları ile ana alan adı erişimlerini ayırarak erişim güvenliğini arttırabilirsiniz.

Subdomain’e Hazır Web Sitesi Kurulur mu?

Evet, platformunuz ister Linux ister Windows olsun 300’den fazla hazır bulut yazılımlarını otomatik olarak kurabilirsiniz. Alt alan adını, diğer alt ana adları gibi düşünerek tek yönetim panelinden giriş yaptığınızda ve kurmak istediğiniz uygulamayı seçtiğinizde, size bu uygulamayı hangi adrese kurmak istediğinizi soracaktır. Hosting’inizde DNS yönetiminde kayıtlı olan ana alan adları ile birlikle bu listede eklediğiniz alt alan adlarını da görebilirsiniz. Bu şekilde istediğiniz alt alan adını seçerek kurulum işlemini tamamlayabilirsiniz.