SSL Nedir?

SSL Nedir ?

SSL, bir web sitesinin güvenilir olduğunun kanıtı olarakta açıklanabilir. Günümüzde tüm web sitesi sahipleri tarafından kullanılmaktadır. SSL,(Güvenli Giriş Katmanı) olarak tercüme edebiliriz. Genellikle alışveriş sitelerinde kesinlikle bulunması zorunlu olan özellik ile site ve ziyaretçi arasındaki güvenli ilişki hedeflenerek alışveriş sağlanmaktadır. SSL Sertifikası ile korunan sitelerde, girilen kimlik bilgileri, şifre, yada kredi kartı bilgileri bu özellik sayesinde üçüncü bir kişilerin eline geçmeyecektir. Bu sistemin çalışması için server desteği veren sunucuda bir anahtar(şifre) ve bu özelliği kullanabilmek için de bir sertifikanızın mevcut olması gerekir.

SSL sertifikası şu özellikleri barındırır :

  • Sertifika sahibi kurumun unvanı  
  • Sertifikanın seri numarası ve son kullanma tarihi  
  • Sertifika sahibinin açık anahtarı   
  • Sertifika veren kurumun ESHS (Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcısı) elektronik imzası

Sertifika Nasıl Alınır?

SSL kullanabilmek için ihtiyacınız olan bir serfikadır bu sertifikayı ücretli olarak alabilirsiniz. Ayrıca hazır paket sistemlerde ise pakete göre SSL ücretsiz olarakta verilmektedir. PublicNic olarak size bu hizmeti vermekteyiz. SSL Sertifikalarını basit rehberimizle daha da kolaylaştıracağız. Web siteniz için uygun koruma düzeyini elde etmek için işletmenizle en iyi eşleşen SSL’yi seçebilirsiniz.

SSL’in Özellikleri Nelerdir?

Kullanılan sunucu ve internet tarayıcısı arasındaki hareketleri şifreleyen ve diğer şahıslar tarafından gerçekleştirilebilecek kötü niyetli hareketlerin önüne geçen SSL, standart bir algoritma ile hizmet vermektedir. Size verilen SSL ile internet sitenizin başında “HTTPS”

Protokolu yer alacaktır. Bu sertifikanın sağladığı hizmet ile sitenizin ve sizin artık güvenilir, işlemlerin rahatlıkla yapılabileceği bir alan olduğu anlamına gelmektedir.

SSL’in önemli diğer özellikleri ise şunlardır: İletilen dokümanların, özellikle de site üzerinden yapılan alışverişlerin, tarih ve saatlerini kaydederek bu işlemi doğrular ve böylelikle bir doküman arşivinin oluşturulmasını sağlamış olur. Bunun dışında internet üzerinden yapılan işlemlerde veriyi gönderen kişinin ve alan tarafın güvenilir olduğundan emin olduktan sonra işlem yapılmasına izin verir.

Nasıl Çalışmaktadır?

SSL sistemi ” Public Key” ya da “Private Key” olarak anılan anahtarların kullanımı ile sağlanmış bir kodlama sistemi üzerinden çalışmaktadır. Bu kodlamada iki anahtar vardır. Ve bu anahtarlar, birbirleri ile mükemmel bir uyum içerisinde çalışırlar. Öyle ki bu anahtarlardan bir tanesinin kilitlediği bir veriyi, ancak diğer anahtar açabilmektedir.

SSL tarafından yaratılan bu anahtarların, yani diğer bir deyişle şifrelerin, bir tanesi her daim sizde kalacak, diğeri de tarafınızdan sizinle bağlantı kuracak olan kişilere gönderilecektir. Bu sayede çift yönlü bir koruma altında olmanız