Sanal Sunucu Nedir?

Sanal Sunucu (Virtual Server), fiziksel sunucu donanımları üzerinde sanallaştırma (virtualization) teknoloji kullanılarak mevcut sunucu donanımından maksimum yararlanmak üzere bir birinden bağımsız olarak (fiziksel sunucu donanımının kapasitesi ölçeğinde ) birden fazla işletim sisteminin barındırılması olarak nitelendirilebilir.

Sanal Sunucular iki ayrı çalışma biriçinde yapılandırılabilir. Sektörde mevcut sunucu donanımı kapasitesi ve çalıştrılmak istenen yapıya göre, Sanal Sunucular VDS (Virtual Dedicated Server – Sanal Dedike Sunucu) ve VPS (Virtual Private Server- Sanal Özel Sunucu) olarak iyi ayrı çalışma biçine sahiptirler.

VDS Sunucu, Mevcut sanallaştırma teknolojisinde gerçekleştirilen tanımları çerçevesinde sanal sunucunun kaynakları sadece o sanal sunucu için atanmış çalışma biçimini belirtir. Örneğin; 2 Adet Sanal CPU, 1GB RAM, 20GB Harddisk vb. Sanal sunucuya atanmış olan kaynaklar hangi fiziksel sunucu üzerinde çalışıyorsa çalışsın farketmeksizin sanal sunucuya atanan kaynaklar paylalışmadan kendisi kullanacak şekilde yapılandırılır.

VPS Sunucu, mevcut sanallaştırma teknolojisinde gerçekleştirilen tanımları çerçevesinde sanal sunucuya kaynak ataması yapılır (2 adet Sanal CPU, 1 GB RAM, 20GB Harddisk, vb.) ve hangi fiziksel sunucu üzerinde çalışıyorsa ilgili sunucunun üzerinde çalışan diğer sanal sunucularla birlikte çalıştığı fiziksel sunucunun kaynaklarını paylaşır ve kaynak paylaşımına göre hareket eder.