FTP Nedir ve Nasıl Kullanılır?

FTP Nedir ve Nasıl Kullanılır?

FTP, File Transfer Protocol – Dosya Transfer Protokolü’nün kısaltmasıdır.

FTP, genel olarak bilgisayar sistemleri arasında dosya transferi yapmak için kullanılır.

Dosya transfer işlemleri için FTP protokolü kullanımı işletim sistemlerinde hazır uygulamalar bulunmaktadır. Ancak bu yöntemi kullanmak için ileri seviye bilgi gereksinimi bulunmaktadır.

FTP protokolünü kullanıcı dostu uygulamaları kullanarak da gerçekleştirebilirsiniz.

Öncelikle Dosya Transfer işlemini gerçekleştirebilmek için hedef ve kaynak sistem üzerinde FTP protokolü için cevap veren (sunucu uygulama) ve gönderen (istemci uygulama) uygulamalara ihtiyaç bulunmaktadır ve ilgili uygulamaların tanımlarının yapılmış ve çalışır hale getirilmiş olması gerekmektedir.

Örneğin, web sitesine dosya yüklemek (upload) etmek istiyorsanız, yüklemek istediğiniz web sitesinin barındırıldığı sistem üzerinde FTP protokolü için cevap veren bir sistemin olması gerekmektedir. Genel olarak bu sistemlere FTP Sunucu/Sunucu servislerinin kurulmuş olması gerekmektedir. Dosya gönderen taraf yani kaynak tarafında ise yine FTP protokolünü destekleyen ve dosya yükleyemeye yarayan uygulama olması gerekmektedir.

FTP Protokolünü kullanarak dosya yükleme yada indirme işlemlerinde ücretsiz olması sebebiyle en çok tercih edilen uygulama FileZilla uygulamasıdır. Uygulamayı indirmek için burayı kullanabilirsiniz.

Ayrıca web barındırma (web Hosting) hizmeti aldığınız sistemlerde standart olarak FTP protokolü aktif gelmektedir. Özellikle kurumsal ağ (network) altyapısından bağlantı gerçekleştiriyorsanız mutlaka TCP/UDP 21 portlarının açık olduğundan emin olmalısınız.

FTP nasıl çalışır