cPanel Ücretsiz SSL – Let’s Encrypt SSL – Kurulumu

Ücretsiz SSL Kurulumunu nasıl yapılacağını aktarmadan önce, SSL Nedir? SSL ne işe yarar onu açıklamanın doğru olacağını düşünüyorum.

SSL Nedir: genel olarak Web sitenizi barındırdığınız sunucu ile web sitenize erişen kullanıcı sistemi arasındaki iletişimi güvenli hale getiren bir teknolojidir. Ancak şunu belirtmekte yarar görüyorum, SSL olması demek web sitenizin kod güvenliğini ve/veya web sitenizin güvenliğini sağlamaz.

SSL’in olması ile gerecek hayatta yapılan işlemleri örneklersek;

  • E-posta mesajlarınızı okurken, sunucu ile e-postalarınızı okuduğunuz sistem arasındaki veri iletişimi şifreli olarak iletişim sağlanır. (Eğer e-posta okuduğunuz sistem SSL ile erişilecek şekilde yapılandırıldıysa)
  • E-posta gönderme ve alma işlemlerinde, gönderen ve alıcı güvenliğinin attırılmasını sağlar.
  • Web sitenizde veri giriş yapılan alanlarda sunucu ile kullanıcı sistemi arasındaki veri iletişimi güvenli olarak gerçekleşir.
  • Arama motorlarının (Google, Yahoo, Bing, Yandex, vb.) web sitenizi indexleme ve gösterimlerde web sitenizin puanını yükseltir.
  • İnternet tarayıcıları (Google Chrome, Internet Explorer, Firefox, vb.) üzerinden web sitenize erişim sağlandığında adres çubuğunda güvenli ibaresi ile gösterilir.

Vb. birçok avantajı olduğunu belirtebiliriz.

Let’s Encrypt SSL Nedir: Kar amacı gütmeyen, internet deneyimi arttırma amacıyla ile kurulmuş ve Internet Security Research Group tarafından oluşturulmuş ücretsiz SSL hizmetidir.  

Security Research Group ilk 2015 yılında SSL hizmeti vermeye başlamış ve sekör lideri firmalar (Cisco, Mozilla, Electronic Frontier Foundation) tarafından mali olarak desteklenmektedir.

Not: Önemli bir konuyu daha açıklamakta fayda görüyorum: Sanal Pos için Let’s Encrypt SSL veya başka ücretsiz SSL sertifikaları bankalar tarafından kabul edilmemektedir. Bunun için 256 bit ve üzeri şifreleme destekli RapidSSL, GeoTrust, Comodo vb. üreticilerin ssl sertifikaları tercih edilmelidir.

Bu kadar açıklama yaptıktan sonra asıl konumuz olan Ücretsiz Let’s Encrypt SSL Kurulumuna gecelim.

Ücretsiz SSL hizmetinden faydalanmak için Web Hosting, Bayii Hosting, WordPress Hosting Hazır Site paketlerinden birine sahip olmanız beklenmektedir.

www.publicnic.com kullanıcı hesabınız üzeriden yada web Hosting bulunduğu ve  SSL kurulumunu yapmak istediğiniz web sitenizin Cpanel panel bilgileri ile panele bağlanıyoruz.

  1. Ana Sayfa üzerinde ”Lets Encrypt SSL” tıklayarak giriş yapıyoruz.
cpanel letsencrypt kurulumu1

2. “Lets Encrypt SSL” girdikten sonra, hesabınıza tanımlı olan domain (alan adı) ekstra ayar yapmanıza gerek kalmadan resimde belirtilen” +issue ” tıklıyoruz.

3. Karşınıza çıkan ekranda resimde gözüken ” Issue ” mavi düğmeye yere tıklıyoruz.

  1. İşlem tamamlandığı zaman SSL kurulmuş olacaktır.