Alan Adı (Domain Status) Durumları Nelerdir ?

Alan Adı (Domain) Durumları Nelerdir ?

Alan Adı (Domain) sahibi olunduğunda yada olmak istendiğinde, tescil etmek istediğiniz yeni alan adının (domain) yada mevcut alan adının (domain) durumunu bilmeniz önemlidir.

Alan Adının (Domain) durumu, Alan Adı (Domain) tescil süreçlerinde ve kullanım durumlarında kritik öneme sahiptir.

Alan Adı (Domain) durumları yada diğer adıyla Domain Status kavramına ilişkin bilgilere whois sorgulama sonuçlarından ulaşabilirsiniz.

Bir alan adıa (Domain) ait en çok karşılaşılan durumların açıklamaları aşağıda belirtilmiştir.

OK: Yeni bir alan adı (domain) tescil edildikten sonra alan adının (domain) aktif ulaşılabilir durumda olduğunu belirtir.

inactive: Alan Adı (Domain) kayıt yazmanı firmanızın name server larında tanımı yapılmadığı yada name server erişilebilir olmadığı durumlarda oluşan durumdur. Alan adı (domain) bu durumda iken web, email ve diğer hizmetlerinizin erişimi askıya alınmaktadır. Bu sebeple ilgili hizmetler çalışmayacaktır. Bu sorunun çözümü için tescil işlemlerini yaptırdığınız firma ile iletişime geçerek çözebilirsiniz.

autoRenewPeriod: mevcut alan adı (domain) yenileme işleminin otomatik olarak gerçekleştirilmesi için bu özelliğin aktif olduğunu belirmektedir.

pendingTransfer: mevcut bir alan adının (domain) barındırıldığı firmadan farklı bir firmaya transfer işlemi başlatıldığında ilgili alan adının (domain) transfer sürecinde olduğunu belirtmektedir. Transfer işlemi tamamlandığında durumu değişecektir.

clientTransferProhibited: Mevcut bir bir alan adının (domain) transfer kilidinin aktif olduğunu belirtmektedir. Bu işlemin amacı, mevcut alan adı (domain) asıl tescil sahibinin bilgisi dışında transfer işlemlerinin gerçekleştirilmemesi adına bir güvenlik uygulamasıdır.

clientDeleteProhibited: Mevcut bir bir alan adının (domain) silme kilidinin aktif olduğunu belirtmektedir. Bu işlemin amacı, mevcut alan adı (domain) asıl tescil sahibinin bilgisi dışında alan adı (domain) silme işlemlerinin gerçekleştirilmemesi adına bir güvenlik uygulamasıdır.

clientHold/Hold: Mevcut bir bir alan adının (domain) erişimi askıya alındığını belirtmektedir. Bu işlemin nedeni, genel olarak ICANN kuralları gereği zorunlu olarak domain tescil işlemlerinde yada periyodik dönemlerde, alan adı (domain) tescil sırasında belirtilen e-posta adresiniz aracılığı ile tescil sahibinin doğrulama (whois verification) işlemleri yapılmaktadır.  Bu işlemlerde doğrulama yapılmamış ise ilgili alan adı (domain) erişimleri askıya alınmaktadır. Mevcut durumun değiştirilmesi için alan adı (domain) kayıt kuruluşunuz aracılığı ile alan adı (domain) durumunu değiştirerek erişim açılmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca alan adı (domain) durumun bu şekilde iken, web, email vb. hizmet çalışmayacaktır.

Auto Grace : Mevcut bir alan adının (domain) tescil yenileme süresini aştıktan sonra mevcut tescil ettiren için 40 gün boyunca yenileme için tanınan süreyi belirtir. Ancak bu durumlarda standart yenileme ücretinin dışına çıkılmaktadır. Bu süreçte ek süre içerisinde uzatma işlemlerinde uygulanan fiyat politikası  her uzantı için farklıdır.yrıca alan adı (domain) durumun bu şekilde iken, web, email vb. hizmet çalışmayacaktır.

Redemption Period: Mevcut alan adının yenileme süresi içerisinde yenileme işlemi yapılmadığında ve tanınan Auto Grace periyodu geçtikten sonraki mevcut tescil ettiren için kurtarma süreci olarak belirtilebilir. Bu süreç içerisinde her uzantıda farklılık gözetmekle birlikte kurtarma işlemi için farklı fiyat politikaları söz konusudur. yrıca alan adı (domain) durumun bu şekilde iken, web, email vb. hizmet çalışmayacaktır.

Pending Delete Period :  Mevcut bir alan adı (domain) tüm yenileme, kurtarma süreçlerini geçtikten sonra mevcut tescil ettiren için ek 5 günlük alan adının (domain) silinmesi sürecidir. Bu süreç içerisinde de yenileme yapılabilmektedir. Ancak her uzantıda farklılık gözetmekle birlikte yenileme ücretleri farklılık gösterebilmektedir.

Alan Adı (Domain) durumlarına ICANN otoritesinin hazırlamış olduğu sayfadan da inceleyebilirsiniz.

Her uzantıda uzatma, yenileme, kurtarma süreçleri farklılık gösterebilmektedir. Mevcut bir alan adınız bulunması durumunda publicNic.com üzerinden alan adının (domain) durumunu sorgulayabilir, yenileyebilirsiniz.